Terapia manualna jest jedną z najpopularniejszych metod fizjoterapeutycznych. Jej głównym celem jest odzyskanie prawidłowej funkcji mięśni, kręgosłupa oraz stawów. Polega nie tylko na odpowiednim masażu, ale również wykorzystuje różnego typu techniki ucisku i chwyty. Jej wykorzystanie zapewnia przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów i złagodzenie, wyeliminowanie pojawiającego się bólu.
Terapia manualna wykorzystywana jest w ortopedii, rehabilitacji, neurologii i reumatologii. Charakterystyczną cechą metody jest wysoki poziom bezpieczeństwa oraz indywidualne podejście do pacjenta, oraz jego schorzenia.
Terapia manualna to praktyczna metoda, która bada i leczy różnego typu zaburzenia czynności struktur układu ruchu ( głównie mięśnie, stawy kręgosłupa i stawy obwodowe- kończyn ). Przed rozpoczęciem terapii nasz terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie przeprowadza badanie. Odbywa się ono zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas ruchów czynnych oraz biernych.
Metody terapii manualnej wykorzystują odpowiednie pozycje ułożeniowe i techniki, dzięki nim osiąga się zakładane efekty lecznicze. Zabiegi realizowane przez terapeutów przyczyniają się do znacznego skrócenia czasu leczenia, przy jednoczesnym podniesieniu sprawności ruchowej, a także zdolności do podjęcia pracy zawodowej. Ważnym skutkiem terapii jest możliwość ograniczenia leczenia farmakologicznego.
Terapia manualna wykorzystuje różnego typu techniki wspomagające powrót do pełnej sprawności. Do najchętniej stosowanych należą: masaż, manipulacja, mobilizacja, stretching i neuromobilizacja.