Terapia manualna

Terapia manualna Poznań

Terapia manualna jest jedną z kluczowych gałęzi naszej pracy w Centrum FIZJOPARK. Jest ona niezwykle skuteczna, a efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

Poniżej omówimy, czym jest terapia manualna, na czym polega oraz dla kogo jest najlepszą formą leczenia.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna jest jedną z najpopularniejszych metod fizjoterapeutycznych. Jej głównym celem jest odzyskanie prawidłowej funkcji mięśni, kręgosłupa oraz stawów. Polega nie tylko na odpowiednim masażu, ale również wykorzystuje różnego typu techniki ucisku i chwyty. Jej wykorzystanie zapewnia przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów i złagodzenie, wyeliminowanie pojawiającego się bólu.

Terapia manualna wykorzystywana jest w ortopedii, rehabilitacji, neurologii i reumatologii. Charakterystyczną cechą metody jest wysoki poziom bezpieczeństwa oraz indywidualne podejście do pacjenta, oraz jego schorzenia.

Terapia manualna to praktyczna metoda, która bada i leczy różnego typu zaburzenia czynności struktur układu ruchu ( głównie mięśnie, stawy kręgosłupa i stawy obwodowe- kończyn ). Przed rozpoczęciem terapii nasz terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie przeprowadza badanie. Odbywa się ono zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas ruchów czynnych oraz biernych.

Metody terapii manualnej wykorzystują odpowiednie pozycje ułożeniowe i techniki, dzięki nim osiąga się zakładane efekty lecznicze. Zabiegi realizowane przez terapeutów przyczyniają się do znacznego skrócenia czasu leczenia, przy jednoczesnym podniesieniu sprawności ruchowej, a także zdolności do podjęcia pracy zawodowej. Ważnym skutkiem terapii jest możliwość ograniczenia leczenia farmakologicznego.

Terapia manualna wykorzystuje różnego typu techniki wspomagające powrót do pełnej sprawności. Do najchętniej stosowanych należą: masaż, manipulacja, mobilizacja, stretching i neuromobilizacja.

Terapia manualna Poznań
Terapia manualna Poznań

Pochodzenie terapii manualnej

Terapia manualna to metoda stosowana już w czasach starożytnych. Jej zalążki widoczne są w starożytnym Egipcie czy Grecji. Stosował ją między innymi Hipokrates.

Terapia manualna trafiła do współczesnego leczenia w XIX wieku, kiedy to w Anglii ówcześni lekarze używali technik manualnych, by pomagać pacjentom z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu. Z kontynentu terapia manualna dotarła do Stanów Zjednoczonych. Największy rozwój metody przypada na drugą połowę XX wieku, gry opracowane specjalne metody kształcenia dla terapeutów manualnych, a także dopracowano zasady postępowania.

Co leczy terapia manualna?

Terapię manualną wykorzystuje się w leczeniu różnych dolegliwości, a w szczególności bólu i ograniczenia ruchomości. Szczególne korzyści przynosi przede wszystkim w przypadku bólu kości ogonowej, krzyżowej, odcinka lędźwiowo-krzyżowego, lędźwiowego, piersiowego, szyjnego, bólu kończyn , a także w przypadku zaburzeń snu, migrenach, rwie kulszowej i wielu innych przypadłościach.

Główne wskazania:

Fizjoterapeuta

bóle stawów, kręgosłupa i kończyn

Terapia manualna Poznań

bóle głowy, w tym migrenowe

Gabinet Fizjoterapii

drętwienie kończyn i palców

Terapia manualna Poznań

dyskopatia

Terapia manualna Poznań

nerwobóle

Gabinet Fizjoterapii

wady postawy

Terapia manualna Poznań

napięcia karku

Terapia manualna Poznań

stany napięcia mięśniowego

Terapia manualna Poznań

zaburzenia snu

Fizjoterapeuta

przemęczenia

Terapia manualna Poznań

bóle korzonkowe

Choć terapia manualna jest metodą bezpieczną, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Nie powinno się sięgać po tę technikę, jeśli u pacjentów występują czynne żylaki odbytu, choroby organiczne końca dróg pokarmowych, zaawansowana osteoporoza, problemy z krzepliwością krwi. Na terapię manualną nie powinny się także udawać kobiety w ciąży.

Terapia manualna Poznań

Przeciwskazania dla terapii manualnej

Wśród przeciwwskazań dla wykorzystania metod terapii manualnej wymienia się między innymi złamania, pęknięcia, gruźlicę kości, posuniętą osteoporozę.

Na czym polega zabieg terapii manualnej?

Jak już wspomnieliśmy, terapia manualna jest metodą bazującą na indywidualnym podejściu do pacjenta i jego schorzenia, dlatego może przybierać różne formy. Zasadniczo pacjenci leżą bądź siedzą na stole terapeutycznym, a praca terapeuty zwykle polega na szybkich i pewnych uciśnięciach wybranych punktów na ciele. Zdarza się, że w trakcie zabiegu terapii manualnej można usłyszeć charakterystyczny dźwięk łamania lub tak zwane chrupnięcia. Nie powinno to jednak niepokoić pacjentów. Dźwięk jest skutkiem rozblokowania powierzchni stawowych albo dekompresją powietrza znajdującego się w torebce stawowej.

Terapia manualna nie wymaga przygotowań ze strony pacjenta. Wskazane jest jednak, aby zabrać na pierwszą wizytę wyniki badań – rezonans magnetyczny lub zdjęcia rentgenowskie. Podczas pierwszej wizyty, terapeuta ocenia stan zdrowia pacjenta, nie tylko bazując na dostępnych badaniach, ale również na obserwacji ruchów i postawy pacjenta.

Gabinet Fizjoterapii

Poznaj FIZJOPARK

Piotr Rybacki