Fizjoterapia i zabiegi

Gwarancja szybkiej i efektywnej terapii

Skuteczna fizjoterapia i holistyczne podejście do pacjenta

Fizjoterapia należy do obszaru nauk medycznych, która koncentruje się na metodach leczenia naturalnymi środkami bazującymi między innymi na różnych formach energii fizycznej (ruch, bodźce kinetyczne, mechaniczne, termiczne, chemiczne, świetlne, a także elektryczne).

Fizjoterapia zajmuje się likwidacją niepożądanych skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, a także przywraca sprawność ruchową pacjenta, w trakcie całego życia.

Jako gabinet fizjoterapeutyczny FIZJOPARK świadczymy usługi, których celem jest rozwój, utrzymanie oraz przywracanie maksymalnych zdolności funkcjonalnych i ruchowych naszych pacjentów.

FIZJOPARK to miejsce, w którym wykorzystujemy najskuteczniejsze, sprawdzone metody fizjoterapeutyczne, łącząc je ze zbilansowaną dietą oraz odpowiednio dobranymi ćwiczeniami fizycznymi, które w znaczącym stopniu podnoszą komfort życia naszych pacjentów.

Fizjoterapia
Fizjoterapia

Fizjoterapia, czyli w czym możemy pomóc?

Dzięki kompleksowemu podejściu do pacjenta, efekty naszego leczenia są uzyskiwane znacznie szybciej, a często problemy zdrowotne mijają bezpowrotnie. Łącząc nowoczesne metody fizjoterapeutyczne z odpowiednim żywieniem oraz zmianą nawyków jesteśmy w stanie przywrócić pacjenta do pełnej sprawności.

Jakie choroby leczy fizjoterapia i dieta?

Za pomocą metod fizjoterapeutycznych

 

  • ból kręgosłupa,
  • ból stawów,
  • ból i zawroty głowy,
  • ból pochodzenia mięśniowo-powięziowego,
  • drętwienia i mrowienia,
  • dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zaburzenia funkcji narządów: bolesne miesiączki, refluks żołądkowy, zaparcia
  • zaburzenia układu limfatycznego,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • ocena postawy ciała,
  • ocena funkcjonalna.

Za pomocą odpowiednio dobranej diety

 

  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • choroby przewodu pokarmowego,
  • choroba wrzodowa,
  • choroby serca,
  • choroby zakaźne,
  • choroby reumatyczne,
  • choroby tarczycy
  • łuszczyca,
  • migrena,
  • neurastenia,
  • otyłość,
  • osteoporoza,
  • stwardnienie rozsiane.

Poznaj wszystkie nasze specjalizacje

Gabinet Fizjoterapii

Fizjoterapia

W swojej pracy bazujemy na wiedzy zdobytej podczas licznych szkoleń oraz doświadczeniu w pracy z pacjentami ortopedycznymi i neurologicznymi. Wykorzystujemy metody klasycznej terapii manualnej, FDM, punkty spustowe, manipulacji powięzi, neuromobilizacjami, a także technikami wisceralnymi, technikami energizacji mięśni. Dzięki stosowanym technikom zwalczamy ból i odzyskujemy prawidłowy zakres ruchomości w stawach oraz narządach. Podczas terapii funkcjonalnej, wzmacniamy osłabione mięśnie i reedukujemy prawidłowy wzorzec ruchu.

Gabinet Fizjoterapii

Terapia manualna

Polega na dokładnej diagnostyce, analizie zaburzeń w narządzie ruchu, dobraniu i wykonaniu odpowiednich technik leczniczych. Terapeuta musi znać bardzo dobrze anatomię i fizjologię, gdyż techniki wykonywane są ręcznie przez terapeutę. Głównym założeniem terapii manualnej jest odzyskanie prawidłowego napięcia mięśni, otaczającej ich powięzi oraz ruchomości stawów. Dzięki terapii manualnej fizjoterapeuta zwalcza ból i odzyskuje ograniczony zakres ruchu. Terapeuta jest w stanie, dzięki manualnej pracy, wyleczyć odwracalne zaburzenia czynnościowe narządu ruchu. W terapii wykorzystuje się pracę na powięzi, mięśniach, kościach, stawach, więzadłach, odruchach neurofizjologicznych. Terapia manualna jest całkowicie bezpieczna, jeżeli jest prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę.

Gabinet Fizjoterapii

Doradztwo żywieniowe

Ustalam jadłospisy zgodne z zasadami biochemii. W swoich planach żywieniowych dbam oto, aby organizm dostał wszystkich odpowiednich składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Ilość produktów spożywczych jest odpowiednio dobrana do rodzaju choroby, aktywności fizycznej człowieka. Każdy nadmiar, jak i nie dobór składników odżywczych doprowadza do wadliwego funkcjonowania, które objawia się brakiem energii, zmęczeniem a w zaawansowanym stadium-chorobami. Uważam, iż racjonalne wyżywienie jest, wtedy kiedy organizm nie marnuje niepotrzebnie energii, a wykorzystuje ją na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, narządów oraz aparatu ruchu. Przejawia się to dobrym samopoczuciem, brakiem chorób lub ich ustępowaniem, chęciami w podejmowaniu wysiłku fizycznego i umysłowego.

Gabinet Fizjoterapii

Terapia funkcjonalna

Głównym celem terapii funkcjonalnej jest odbudowanie prawidłowego wzorca ruchowego, który został zaburzony przez proces choroby lub rekonwalescencji po urazie. Ten rodzaj terapii bazuje na ćwiczeniach, które mają za zadanie odbudowanie siły i motoryki. Te aspekty są potrzebne, by pacjent mógł prawidłowo wykonywać czynności w sposób bezbolesny oraz zapobiegają w nawróceniu się urazu. Podczas terapii pacjent wraz z terapeutą określa cele, jakie chce osiągnąć. Terapeuta ocenia postawę ciała, dane aktualnie możliwości siłowe i motoryczne pacjenta i dobiera tak plan ćwiczeń, żeby prawidłowo stymulować organizm do odzyskania prawidłowej funkcji. Ćwiczenia, jakie są wykonywane podczas spotkania, są zupełnie inne niż można spotkać na siłowniach, klubach fitness. Wykorzystują grupy mięśni pracujących w tzw. łańcuchach, dzięki czemu możemy wykonywać ruchy złożone. Dzięki temu ruch funkcjonalny odbywa się nie w jednej a kilku płaszczyznach naraz, tak jak to odbywa się w czynnościach codziennych. Jest to terapia indywidualna, która nie ma możliwości być skutecznie przeprowadzona w kilku osobowych grupach.

Gabinet Fizjoterapii

Fascial Distortion Model

Jest to metoda, która została opracowana przez amerykańskiego Osteopatę i Ortopedę Stephen’a Typaldosa na początku lat 90. Typaldos nie mógł pomoc wszystkim pacjentom technikami leczniczymi oferowanymi przez osteopatie oraz lekami używanymi do leczenia przez lekarzy. Chęć niesienia skutecznej pomocy wywarła na nim presje odnalezienia skutecznych technik leczniczych. Przy dogłębnej analizie anatomii i fizjologii oraz badaniach na zwłokach, doszedł do wniosku, iż za problemy bólowe, neurologiczne i ograniczenia zakresu ruchu odpowiadają odkształcenia tkanki łącznej. Przez swoją praktykę odkrył on sześć zmian konfiguracji tkanki łącznej oraz wypracował odpowiednie techniki korygujące. Jest to bardzo skuteczna metoda lecznicza, która daje natychmiastowe, mierzalne i obiektywne efekty zwalczające dolegliwości bólowe oraz odzyskujące zakres ruchu. Stosuje się ją w urazach ostrych, przewlekłych oraz problemach neurologicznych. Jeżeli odczuwasz ból ciągnący, palący, tępy, rozpierający, kłujący, tępy głęboko w stawie lub w mięśniach, rozlany przy kościach, odczucia drętwienia, mrowienia, nie swoich części ciała to terapia metodą FDM jest wskazana.

Gabinet Fizjoterapii

Terapia punktów spustowych

Punkty spustowe powstają w mięśniach, ścięgnach oraz powięzi. Powstają po urazach, przeciążeniach oraz przy wadliwej postawie ciała. Charakteryzują się bólem podczas pracy mięśnia, bólem miejscowym na dotyk oraz bólem rzutowanym w odległe miejsca od mięśnia, w którym występują. Punktów spustowych mamy dwa rodzaje. Punkty aktywne oraz punkty utajone. Punkty aktywne są to punkty bolesne, które pacjent jest sam zdiagnozować poprzez dotyk, podczas skurczu mięśnia, a nawet w mięśniu znajdującym się w spoczynku. Punkty utajone to takie, o których pacjenci nie zdają sobie sprawy o ich istnieniu, ponieważ nie są one bolesne podczas wykonywania ruchów. Bolesne są tylko podczas badania dotykiem. Mogą zamieniać się w punkty aktywne i na odwrót. Punkty spustowe doprowadzają do osłabienia mięśnia, zaburzenia koordynacji ruchowej, skrócenia jego prawidłowej długości. Bardzo często są powodem bólów głowy, miesiączkowych, mięśniowych, mdłości oraz nadmiernej potliwości, gęsiej skórki, mrowienia. Fizjoterapeuta podczas terapii używa specjalistycznych technik do dezaktywacji punktu spustowego oraz rozciągnięcia mięśnia. Tak, aby on mógł odzyskać prawidłową długość, lepsze zaopatrzenie w składniki odżywcze oraz tlen i usunięcie odpadów przemiany materii. Dzięki temu pacjent jest w stanie pozbyć się bólu i odzyskać prawidłową długość mięśnia.

Gabinet Fizjoterapii

Terapia energizacji mięśni

Techniki powstały w połowie XX wieku w Ameryce. Twórcą metody jest amerykański osteopata Fred L. Mitchell senior. Jest to manualna praktyka medyczna, która bazuje na zasadach fizjologii, dzięki której terapeuta jest w stanie rozluźnić nadmiernie skrócone i napięte mięśnie. Fizjoterapeuta wykorzystuje aktywne napięcia oraz rozciągnięcia mięśni w celu ich rozluźnienia. Następnie rozciąga mięśnie, odzyskując ich prawidłową długość. Techniki energizacji mięśni mają zastosowanie przy ograniczeniu zakresu ruchu w stawie, rozciągnięciu i rozluźnieniu mięśni i powięzi, miejscowemu przekrwieniu, wyrównaniu połączenia nerwowo-mięśniowego zbyt skróconego mięśnia. Jest to terapia bezbolesna.

Gabinet Fizjoterapii

Neuromobilizacje

Są to techniki, które mają za zadanie odzyskać prawidłową ruchomość struktur nerwowych względem otaczających ich tkanek oraz struktur składających się na budowę nerwu. Urazy doprowadzają do powstania krwiaków, obrzęków, stanów zapalnych, które ograniczają zdolność do prawidłowego ruchu struktur nerwowych. Poprzez uraz, tkanka nerwowa ulega rozciągnięciu lub kompresji, co na bazie odruchowej prowadzi do napięcia mięśni, które również wpływają na ograniczenie ruchomości struktur nerwowych. W wyniku chorób może dojść do przeniesienia stanu zapalnego na nerw, co doprowadza do jego wadliwego funkcjonowania. Techniki są ukierunkowane na odzyskanie ślizgu, prawidłowej plastyczności tkanki nerwowej, dostarczenia do niej krwi tętniczej, która doprowadzi składniki odżywcze oraz usunięciu szkodliwych produktów przemiany materii wraz z odpływem krwi żylnej. Terapeuta wykorzystuje bezbolesne techniki naprzemiennych ruchów kończyn, które mają za zadanie umożliwić ślizg tkanki nerwowej lub jej rozciągnięcie.

Gabinet Fizjoterapii

Terapia wisceralna

Jest to jedna z trzech filarów osteopatycznego leczenia. Pod koniec XX wieku została bardzo rozwinięta dzięki Jane Pierre Barral i Pierre Merrcel. Rozwinęli oni techniki lecznicze, które mają za zadanie odzyskać przez narządy wewnętrzne prawidłowego ukrwienia, odpływu żylnego, poprawy sprawności układu limfatycznego oraz nerwowego. Te cztery drogi życia są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Bardzo duży wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu trzewnego ma dieta. Jednakże jeżeli dochodzi do ograniczenia prawidłowej ruchomości narządów względem siebie, może dojść do problemów bólowych w okolicach brzucha, kręgosłupa, stawów biodrowych, miednicy, symptomów rwy kulszowej. Zaburzenia prawidłowej funkcji trzewi mogą doprowadzić do refluksu żołądkowo-przełykowego, ostrych i chronicznych zaparć, biegunek, zespołu jelita wrażliwego, wzdęć, zaburzenia wchłaniania, zaburzenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, chroniczne zapalenia pęcherza. Techniki wykonywane przez terapeutę mają za zadanie odzyskać prawidłową ruchomość trzewi i rozluźnienie otaczających ich powięzi. Te działania są ukierunkowane na stworzenie warunków do szybszej regeneracji.

FIZJOTERAPIA: UMÓW SIĘ NA KONSULTACJE

Umów się na konsultacje z naszym fizjoterapeutą!