Doradztwo żywieniowe

Dietetyk Poznań I Porozmawiaj z ekspertem

Jeśli chcesz zmienić sposób odżywiania na bardziej świadomy oraz zdrowszy, a także chcesz sprawdzić, jak wiele pozytywnych efektów daje dobór odpowiedniej diety, zapraszamy do konsultacji z naszym dietetykiem.

Czym jest dietetyka?

Dietetyka jest jedną z nauk medycznych, która dotyczy zdrowego żywienia. Porady dietetyka są wskazane zarówno osobom chorym, jak i zdrowym, gdyż zmiana nawyków żywieniowych oraz stosowanie odpowiednio zbilansowanej i racjonalnej diety pozwala nie tylko walczyć z różnymi chorobami i dolegliwościami, ale także wpływa na komfort życia, samopoczucie.

Dietetyk Poznań
Dietetyk Poznań

Dietetyka obejmuje:

  • zasady żywienia w przypadku ludzi zdrowych,
  • zasady żywienia przy schorzeniach i dolegliwościach, (jak alergie i nietolerancje żywieniowe),
  • ocenę stanu odżywienia oraz analizę wpływu żywienia i zażywania określonych grup leków,
  • badanie wpływu choroby na stan odżywienia i na odwrót (wpływ sposobu odżywiania na rozwój określonych schorzeń),
  • zapobieganie chorobom zależnych od sposobu żywienia,
  • kontrolę jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania,
  • edukację pacjentów w zakresie żywienia i psychologia żywienia.

Dietetyka wiąże się z medycyną, biologią, farmakologią i mikrobiologią. Dietetyka obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy, która dotyczy między innymi funkcjonowania ludzkiego organizmu – od strony anatomicznej, fizjologicznej i metabolicznej. Dietetyk zna mechanizmy, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów oraz za procesy fizjologiczne, a przez to potrafi połączyć je ze sposobem odżywiania pacjenta.

Pozwala to wpłynąć na regulację procesów fizjologicznych i metabolicznych poprzez właściwy sposób odżywiania. Ta wiedza jest kluczowa w zatrzymywaniu i łagodzeniu stanów chorobowych, a w przypadku sportowców na osiąganie optymalnych wyników sportowych.

Dietetyk Poznań
Dietetyk Poznań

Sposób żywienia ma także ogromny wpływ na psychikę – poprzez wyeliminowanie z diety niektórych produktów (takich jak kawa, alkohol, produkty wysoko przetworzone) wpływa na poprawę kondycji psychicznej i fizycznej pacjenta. Dla przykładu, dodanie do diety produktów zdrowych, w szczególności tych, które zawierają magnez i witaminy z grupy B,  łagodzi napięcia nerwowe, przewlekły stres czy stany zapalne skóry.

Dietetyk po szczegółowym wywiadzie z pacjentem opracowuje specjalny programów żywieniowy. Dla danej grupy pacjentów lub indywidualnie dobranych do danego pacjenta. Wywiad obejmuje tematy związanie z posiadanymi schorzeniami, przyjmowanymi lekami, problemami natury psychicznej, a także gustów i oczekiwań pacjenta.

Dietetyk Poznań I Kto powinien skorzystać z porady dietetyka?

Dietetyk Poznań

Dietetyk, podczas wizyty, dostarcza wiedzy koniecznej do odpowiednio zbilansowanego żywienia, tj. planowania i przygotowywania posiłków, które są opracowane w zależności od indywidualnych zapotrzebowani pacjenta.

Umożliwia planowanie racjonalnego sposobu żywienia dla pacjentów z takimi schorzeniami jak cukrzyca, choroby układu krążenia, alergie pokarmowe oraz otyłość.

Dietetyk uczy także jak zapobiegać niektórym dolegliwościom poprzez zmianę diety, a także jak leczyć choroby poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Dietetyk Poznań: Aby skorzystać z porady naszego specjalisty, umów się na wizytę.